כתב וצילם: חנוך קרליבך

מזג האוויר האביבי מביא איתו שפע של פריחה אך גם שפע של מזיקים שונים. היו ערניים וטפלו בהם בזמן. את עצי הפרי הנשירים, הנמצאים  בשלב של תחילת היווצרות הפרי, מומלץ לכסות כליל ברשת 50 מש או להציב מלכודות לזבובי הפירות. זה הזמן להוציא מהאדמה את פקעות הגיאופיטים שפרחו באביב, ולשמור אותן במקום קריר ויבש, בשקיות רשת ולא בשקיות ניילון, עד לעונה הבאה. אפשר לשתול את כל צמחי עונת הקיץ – דהליות, גרברות, טגטס, בשמת ועוד. נמשיך בקיטום ענפי פריחה בוורדים, כדאי לגזום גם תפרחות יבשות בצמחים כמו עכנאי הדור, אלסטרומריה, ננדינה תרבותית, סביון מלבין, לוע הארי, מנתור מאפיר.

דישון הגינה לפני הקיץ

בתקופה זו מתרחש הצימוח והלבלוב של רוב הצמחים וזו העונה המתאימה ביותר לדישון. הצמחים דורשים שלושה יסודות הזנה עיקריים: חנקן, זרחן ואשלגן, ובנוסף יסודות קורט כמו ברזל, אבץ ונחושת. הדישון חשוב להתפתחות תקינה של הצמחים, לפריחה שופעת ולהנבת פירות. צמח בריא וחסון נתקף פחות ע"י מזיקים ועמיד יותר למצבי עקה.

במקרה של מחסור בדישון, יופיעו סימנים על העלים:

 • מחסור בחנקן - הצהבת עלים בתחתית הצמח, העלים בצבע ירוק-צהוב וקטנים.
 • זרחן – הגידול תקוע, העלים ירוקים כהים עם כתמים חומים.
 • אשלגן – הצהבה בשולי העלים, צמיחה חלשה.
 • מחסור בברזל -  הצהבת העלים סביב לעורקים.

במקרים רבים מחסור בדישון נגרם מהשקיית יתר השוטפת את חומרי ההזנה לעומק הקרקע, כך ששורשי הצמחים אינם מגיעים אליהם. כדאי לבדוק אם אתם משקים נכון לפני שמדשנים!

אפשרויות הדישון מגוונות:

 1. הצנעת דשן בשחרור מבוקר המכיל את כל יסודות הדישון. ישנם בשוק דשנים רבים המספיקים לתקופות של מספר חודשים עד שנה. דשנים אלו בטוחים לשימוש וקלים ליישום. ישנם גם דשנים יעודים למדשאות או לגינה ואף דשנים המשולבים עם חומרי הדברה.

 2. דשן מסיס במים כגון  20.20.20 (הוא הנפוץ ביותר בגינון). או כל הרכב אחר. אפשר להמיס במים את הכמות המומלצת ע"י היצרן ולהשקות, או לפזר על פני הקרקע ולהשקות. בדשן זה יש לדשן מספר פעמים בעונה.

  קיימים גם דשנים המורכבים מיסוד אחד בלבד כמו אוריאה לדישון חנקני, חנקת  אשלגן או סופר פוספט (זרחן). בדשנים אלו נשתמש רק אם קיים צורך בדשן מסוים אחד. למשל לעידוד של צימוח במדשאות או צימוח ירוק.

  דישון סתווי ואביבי בחנקן ואשלגן יטיב עם הצמחים באביב, יגביר צימוח והשתרשות ובסתיו יחזק רקמות ותאים. זרחן יינתן במינון נמוך בכדי לעודד פריחה והתפתחות שורשים.

  בדשנים אילו יש להשתמש במשנה זהירות ולהימנע ממינון יתר וגם ממגע עם גוף האדם. חשוב לזכור! דשן הוא מלח, יישום הדשן המסיס מחייב דישון בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב, יש להימנע מדישון במהלך היום בעיקר בקיץ. יש להשקות מיד לאחר פיזור הדשן.

 3. דישון של דשנים נוזליים באמצעות משאבת דישון, קיימים דשנים רבים בשוק, כולל דשנים אורגניים. קיומה של משאבת הדישון אינו מחייב את הפעלתה במהלך כל השנה! מדשנים רק לפי הצורך, דישון בעודף גורם להמלחת הקרקע, וצמחים הגדלים בקצב מהיר מדי מתקשים להחזיק את מסת העלים הגדולה.

 4. דישון אורגני: מי שלא מעוניין להשתמש בחומרים כימיים לגינה יכול לדשן בקומפוסט בכמות נדיבה (25 ליטר למ"ר בהקמת הגינה ואח"כ תוספת פעם עד פעמיים בשנה). אם אתם מכינים את הקומפוסט לבד, הקפידו שיהיה  בשל וללא ריח. בנוסף השתמשו בכל חומר אורגני שיש לכם לחיפוי סביב הצמחים. קיימים גם דשנים אורגניים ממיצוי צמחים ואצות וגם הומוס - קומפוסט תולעים, שהוא זבל אורגני שפורק ע"י תולעים אדומות.

השקיה בזמן ולקראת הקיץ

מערכת השקיה מתוכננת נכון ומתוחזקת כראוי היא המפתח לחשבונות מים נמוכים יחסית. בדקו שקווי ההשקיה בגינה מופרדים עד כמה שאפשר לפי תצרוכת המים של הצמחים - מדשאה, פרחים וירקות, שיחים ועצים, עציצים. כדאי גם להפריד את קווי ההשקיה לאזורים מוצלים שמטבעם צורכים פחות מים. את כמות המים ומרווחי ההשקיה נקבע לפי סוג הצמחיה, האזור הגיאוגרפי ומבנה הקרקע. עצים ושיחים ייהנו ממרווחי השקיה גדולים והשקיות עומק, ירקות וצמחים עונתיים נשקה לעתים תכופות יותר.

טיפול במדשאות

הקפדה על כיסוח בגובה נכון וכיסוח אחת לשבוע עד 10 ימים תיתן מראה ירוק ובריא למדשאה. לקראת חודש יוני נרים את גובה הכיסוח לפי ההמלצות לכל זן. דשא בגובה הנכון יהיה בריא יותר ויפתח מערכת שורשים עמוקה. הקפידו על תדירות הכיסוח, אם נחכה זמן רב מדי בין הכיסוחים נגרום לחשיפת החלק החום של הגבעול ונקבל מדשאה חומה, צרובה מקרני השמש ומהקרינה החזקה. במקרה של דשא שלא כוסח זמן רב יש להוריד את גובה הכיסוח בהדרגה כל שבוע.

שם הזן

תדירות הכיסוח

גובה כיסוח מומלץ

זיפנוצה חבוייה "קוקיו"

פעם בשבוע

53 ס"מ

זואיסיה יפנית "אלטורו"

107 ימים

53 ס"מ

בת-יבלית דרומית "דרבן גראס"

107 ימים

54 ס"מ

טיפווי - משמש בעיקר במגרשי ספורט – אחזקה גבוהה

פעם בשבוע

2.51.5 ס"מ

צר-גב חד צדדי "בופלו"

107 ימים

54 ס"מ

פספלום נדני

פעם בשבוע

2.5- 4.5

 

בעונה זו תוקפות את הדשא פטריות שונות שמתפתחות בלחות ובטמפרטורה גבוהה. אפשר למנוע את התפתחותן ע"י ריווח ההשקיות והשקיה לפנות בוקר בלבד. אם בכל זאת נתקף הדשא בפטרייה יש לרסס לאחר הכיסוח בתכשירים דוגמת  'אקוגן מנצידן' או 'פוליקור' בהתאם להוראות היצרן.

למניעת עשבים בדשא אפשר לרסס בחומרים בררנים כגון  'סטרן' או 'טומוהוק'. במדשאות קטנות עדיף לעשב באופן ידני. יש לעשות זאת לאחר השקיה, כי אז העשבים ייצאו בקלות עם השורש.