השקיה יעילה במצע מנותק

ברוכים הבאים לפורום השקיה.
אתם מוזמנים להפנות שאלות הקשורות לנושא ההשקיה בלבד.

מנהל: יואל עופר

חוקי הפורום
ברוכים הבאים לפורום השקיה.
אתם מוזמנים להפנות שאלות הקשורות לנושא ההשקיה בלבד.
גן ונוף

השקיה יעילה במצע מנותק

הודעהעל ידי גן ונוף » ה' דצמבר 29, 2016 12:41 pm

שלום רב,
אני דייר במגדל דירות חדש בת"א.
הגינה בנויה על חניה כלומר כמצע מנותק שחלקו או מרביתו טוף. הגינה כוללת דשא, פרחים, שיחים וכו'. כמות המים להשקיה גדולה מאד ויקרה להחריד.
במקצועי אני מהנדס - השוואתי את טבלאות הצריכה להשקיה של רשות המים ומצאתי שהצריכה בפועל גבוהה בהרבה מההמלצות ל-"מנת מים".
האם קיימת טכנולוגיה או מכשור או שיטת פעולה אשר מאפשרת חיסכון במים בהנחה שכעת המערכת אינה בנויה למחזור הנקז ??
האם יש אפשרות לאצירת מים במצע באזור בית השורשים תוך בקרת החומציות, רמת החנקות וכו,.
לעניות דעתי - מהלך ההתחדשות העירונית באזור המרכז אשר מחייב גינון על גבי מרתפי חניה. כלומר, במצע מנותק ילך ויגבר ויחייב תכנון ויישום פתרונות להשקייה יעילה. אני מחפש כל שבב של מידע בנושא !! מה דעתכם

בברכה, אילן שמיר.
גן ונוף

Re: השקיה יעילה במצע מנותק

הודעהעל ידי גן ונוף » ה' דצמבר 29, 2016 12:44 pm

שלום
הגידול של צומח על מצע מנותק מתקיים, ברוב המקרים, בתוך כלי גידול שנפחם קטן ומוגבל, ועומקם רדוד, זאת למשל בהשוואה לגידול בשדה שם נפח הקרקע הנתון לרשות הצמח הוא באופן תאורתי אין סופי.
לכן, מהיבט זה, לחומרי הגלם המשמשים בהרכבה של מצעי הגידול שתי תכונות עיקריות:
א) נקבוביות גבוהה
ב) יכולות לסלק את המים העודפים במהירות.
על כן, תדירות ההשקיה הנדרשת לגידול על מצע מנותק תהייה גבוהה, אך במנות קטנות בכל פעם. חשוב לזכור כי בסופו של דבר צרכן המים הוא הצמח ולא מצע הגידול. בהתייחס לטבלאות צריכת המים עליך להשתמש במנות מים הקרובות לטבלה, ולהוסיף כ-30% מעל מנה זו במטרה לפצות על מים שנגרים מתחתית מיכל הגידול להדחת מלחים עודפים.
לעיתים נמצא שחוסר יעילות בהשקיה גורם לבזבוז ניכר של מים. בעת ההשקיה בטפטוף יש להקפיד כי המרחק בין הטפטפות לא יעלה על 20 ס"מ. בהשקיה בהמטרה חשוב להקפיד על הצבות נכונות לכיסוי מלא של השטח.

בברכה
יוני אוסרוביץ – טוף ממרום גולן.

חזור אל “פורום השקייה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 17 אורחים